Home

Åf offshore race 2022 anmälan

Bästa ÅF Offshore Race hittills! 8 juli 2017 - KSS

 1. Bästa ÅF Offshore Race hittills! 8 juli 2017. Så tror jag möjligen att rubriken varit varje år. Och det är bra för det rimmar med sanningen! Årets upplaga av ÅF Offshore Race hade ett rekordantal deltagare (250 anmälda båtar varav 47 utländska från 13 olika länder), den bästa etableringen i Stockholm så här långt samt ett rafflande race med allt från stiltje till kuling
 2. 50 dar kvar till ÅF Offshore Race 2017 12 maj 2017. I morgon, lördag 13 maj, är det endast 50 dagar kvar till starten av årets höjdpunkt inom svensk havskappsegling - ÅF Offshore Race 2017. Så nu är det hög tid att anmäla sig och sätta igång att träna för årets jubileumsregatta
 3. ns mitt Gotland Runt Gotland Runt 1986: Utmanande, uppfostrande, lärorikt - Patrik Salén Partners Host Port Stockholms Hamnar Huvudpartners Coca Cola Coop Helly Hansen Samsun
 4. ÅF Offshore ÅF Offshore Race havskappsegling kappsegling KSSS Stockholm Inläggsnavigering Föregående inlägg Allsvenskan Segling - Jungfrusund 2017 Nästa inlägg Gripendygnet 2017
 5. Start ÅF Offshore Race, Round Gotland Race, Big Boats CQS & Hyundai. 2017. Perfect bird's eye view. - Duration: 4:39. Anders Ansar 8,501 view
 6. uter efter starten på Stockholms ström

ÅF Offshore Race 2017. Söndagen den 2 juli 2017 passerade båtarna under mestadels friska vindar ute på Kanholmsfjärden. Vi låg ute på fjärden i några timmar och fotograferade en del av alla som seglade förbi. Klicka på bilden så kommer du att se fler bilder på bland andra CQS,. ÅF Offshore Race 2017 - anmälningsläget Vi har ju kollat anmälningsläget för ÅF Offshore Race den 28:e april de senaste åren. Den här gången 82 båtar vilket är ganska många färre jämfört än förra året KSSS Offshore Clinic Träning Saltsjöbaden Anmälan Saltsjöbaden Saltsjöbadens Jolleskoj Optimistjolle Regler för byte av grupp Saltsjöbaden Cup 29er Laser Standard/Radial/4.7 F18 Foiling Mondays Träning Ranängen/Djursholm Anmälan Ranängen Ranängen Cup Optimistjolle Regler för byte av grupp Laser Fysträning Ranängen 202 2017 års upplaga av ÅF Offshore Race är igång. Krysstarter i lätta vindar på en solglittrig Stockholms ström innebar att besättningarna i de 241 båtarna fick göra svåra avvägningar mellan att ta tidskrävande manövrar eller att köra i sämre vind för att ändå i slutänden vinna väg

Kompisgänget, syskonen, båtklubbsvännerna eller din förälder. Vem seglar du ÅF Offshore Race med i år? Sök. Language english. Sök Toggle navigation. KSSS Ordförande har ordet 2017 2016 2015 2014 2013 2012 Historia Styrelse & kommittéer Kontakt KSSS Stadgar Komplettera anmälan Sandhamnsregattan by Bluewater 29er GP1 KSSS Höstmix. Anmälan till jolleskolan; Klubbens historia; Currently browsing tag ÅF Offshore Race ÅF Offshore Race 2018 2018-07-04 | Filed under: Uncategorized. Följ våra båtar på Gotland Runt - ÅF Offshore Race All information finns här . ÅRSMÖTE I BIOHUSET INSTÄLLT Vi har ju kollat anmälningsläget för ÅF Offshore Race den 28:e april de senaste åren. Just nu 46 båtar vilket skall jämföras med de 56 båtar vi hade vid den här tiden 2011 och 2010. Fördelningen ser också lite annorlunda ut. 2012 = 31@SRS, 9@ORCi, 6@Classic 2011 = 31@SRS, 12@ORCi, 6@Doubleh, 5@Classic, 2@IRC 2010 = [ ÅF Offshore Race. The Nordic region's biggest and most classic offshore racing event, joined forces 2011 with technical consultants ÅF and changed its name to ÅF Offshore Race. Everything began in 2011 when ÅF became the title sponsor for the round Gotland sailing race, which then changed names to the ÅF Offshore Race

ÅF Offshore Race 2018 med Precio Fishbone. Ett riktigt äventyr för oss som var med, arrangerat av Out Seglingsevenemang AF OFFSHORE RACE 2017. Fujimo. March 9, 2018 · Relacja filmowa z naszego startu w regatach w Szwecji w lipcu 2017. Niestety, z powodu awarii nie ukończyliśmy tych regat. W tym roku wybieramy się ponownie

50 dar kvar till ÅF Offshore Race 2017 - KSS

EDELWEISS CREW ÅF Offshore Race Round Gotland 2017 Thomas Reinecke 48 years owner/driver Ove H. Franck 48 years tactics/navigation Knud Müller 43 years watch captain/trimmer Dr. Jan Petersen 53. ÅF Offshore Race är lika mycket en svensk seglingsklassiker för kompisgäng och nöjesseglare som en utmaning för de allra bästa proffsteamen från norra Europa. Första tävlingen runt Gotland startade 1937, nu mer än 80-år senare är tävlingen runt Gotland en klassiker Anmälan till jolleskolan; Klubbens historia; ÅF Offshore Race 2018 2018-07-04 | Filed under: Uncategorized and tagged with: ÅF Offshore Race. Följ våra båtar på Gotland Runt - ÅF Offshore Race. All information finns här. Foto: Stefan Gustafsson . EN TREVLIG BÅTSOMMAR ÖNSKAS ALLA MBK:ARE! Förslag till miljöplan för MBK. Alla MBK.

Gotland Runt - KSS

 1. NU har anmälan till ÅF Offshore Race 2018 öppnat! 141 dagar kvar till start ⛵️ www.afoffshorerace.co
 2. Världens största årliga havskappsegling kommer så klart att gå av stapeln även nästa år. Planeringen är redan i full gång och som i all annan verksamhet försöker vi på KSSS att dra så mycket nytta som möjligt av de lärdomar vi gjort under ÅF Offshore Race 2019. Tävlingen ska inte bara var störst, utan också bli den bästa
 3. Lilla ÅF Offshore Race. Översikt; I år arrangerar vi Lilla ÅF Offshore Race. En lättsam tävling där alla Optimist- och Hansaseglare är välkomna att delta i detta fantastiska race mitt i centrala Stockholm. Anmälan öppen. Tävlingar/Klasser. Optimist Optimist, Regional Kappsegling, Bankappsegling, Junior öppe
 4. Publicerad 2017-11-07 Benny Baunsgaard Är det någon medlem som skall segla ÅF Offshore race-Gotland runt nästa år, och behöver en gast? Jag måste få lite mer sjöben inför mitt egna deltagande 2019

/ ÅF Offshore Race. ÅF Offshore Race. 0 artiklar: Kampanjprodukter (0) Sortering: Senaste Titel A-. ÅF Offshore Race är Nordens största havskappsegling och ett glädjefyllt event. Det finns en mängd aktiviteter i Race village på Skeppsholmen i Stockholm och det är definitivt värt ett besök. År 2017 hade eventet nästintill 200.000 unika besökare och det var verkligen en härlig stämning med avslappnad festivalkänsla och en stor blandning av människor på plats

Första gången 2017 med i gotland runt tävling med segelbåt Malbec 360 ÅF Offshore Race startar söndag 28 juni och redan på lördagen avgörs ÅF Inshore Race som är ett gyllene tillfälle att trimma besättningen dagen innan den stora starten. Det kan också vara första steget på det som om något år ska bli en segling runt Gotland. ÅF Inshore Race är en inomskärskappsegling med start och mål på Stockholms strö

ÅF Offshore Race 2017 Blog & Portfolio by Tommi

ÅF Offshore Race är Sveriges största och mest klassiska havskappsegling. Det är alltså en kappsegling. Ändå finns det flera vinnare - eller snarare klassegrare. Här reder vi ut begreppen. Båtarna i ÅF Offshore Race kan vara stora eller små. De kan vara tunga eller lätta - och breda eller smala ÅF Offshore Race 2017 Tobias Hemmingson och teamet ombord på First 40.7:an Naomi seglade in på en hedersam 3:dje plats i den tuffa klassen SRS A på ÅF Offshore Race 2017 (Gotland Runt). Naomi seglar med R2, R3 och Tristar spinnakers från Albatross Segel Apart from the newly set speed record in ÅF Offshore Race - around Gotland, Ludde has a fantastic list of merits with two wins in the Sydney-Hobart race, and one in the British Fastnet Race. He also had the speed records across the Atlantic for monohulls. He also was the skipper at the Finnish boat UBF in Whitbread round the World Race 1989/90

2 juli 2017. Livesändning ÅF Offshore Race. Dels starten 00:58:45 i ca 10 minuter och sedan en intervju med Team Pro4u på banan 05:19:00 in i sändningen i ca 3 minuter. 1 juli, Solidsport intervju. Intervju med skeppare Patrik Forsgren inför ÅFOR 2017. 22 juni, Dagens Industri Weekend. Inför ÅF Offshore Race, fokus på 9 båtar Anmälan sker per epost till junior@njk.fi. Eric och Mats Welin 15 Atlantic round i augusti KSSS stod värd för The Atlantic Round 2017 som seglades 19-20 augusti. Representanter från NJK, GKSS och NAS fick ta del i både Kräftköret och Kräftgången

ÅF Offshore Race 2017 - YouTub

Imperiet totalsegrare i ÅF Offshore Race 2017 - KSS

ApoEx finns i syfte att förenkla och förbättra den svenska vårdens vardag. Med ApoEx kan du samla dina inköp av läkemedel och förbrukningsmaterial Nu finns Absolute Sail Racing Team båtsida på KSS hemsida inför årets ÅF Offshore Race. Vi kommer även tävla ÅF Inshore Race i år. Se: Absolute Blu

ÅF Offshore Race 2017

Sail World - The world's largest sailing news network; sail and sailing, cruising, boating new om du saknar inloggningsuppgifterna. Om du har en mobiltelefon så trycker du på pil ned till höger för att få fram undersidor. Om du önskar bli medlem i Trollbäckens båtsällskap, vänligen läs mer om medlemsskap och hur du går tillväga här

Offshore Race Week Bornholm, Nexø. 205 Synes godt om. We would like to invite you to the 4th Offshore Race Week Bornholm. We hope to create an event with.. ÅF Offshore Race (som tidigare hette Gotland Runt) De behövde inte ens segla sista racet. Stort grattis till Mariestadsseglarens 13:e SM-guld i Express (om vi räknat rätt). NoM 2017 (4) Region Norrland (1) Region Stockholm (8) SM & NM 2019 (3) SM 2014 (10) SM 2015 (2) SM 2016 (6

åf offshore race Archives - Page 2 of 8 - BLU

Start - KSS

Explore trotonen's photos on Flickr. trotonen has uploaded 19571 photos to Flickr Sailboats sail through the Stockholm harbor in the 2017 AF Offshore regatta in Stockholm, capital of Sweden, on July 2, 2017. The AF Offshore Race is the Nordic region's biggest and most classic offshore racing event 2019 - Nynäs Offshore Race; 2019 - Nynäshamns Skärgårds Cup; 2018 - Arkiv; 2018 - miniRival; 2018 - Windsurfing; 2018 - OK jollar; 2018 - Express och Smaragd; 2018 - Nynäs Offshore Race; 2018 - NSS Skärgårdssegling (Hyundai Cup) 2017 - Arkiv; 2017 - miniRival; 2018 - Windsurfing; 2017 - Neptunkryssar SM; 2017. ÅF Offshore Race har nämligen flyttat starten och evenemanget till Stockholms centrala farvatten. Jag tycker det är extra roligt att fler kommer kunna ta del av denna tävling, antingen som deltagare eller som åskådare runt Stockholms kajer. Jag med flera ser fram emot en ny återkommande folkfest i Stockholm, både på land och på vattnet

ÅF Offshore Race-arkiv - Båtli

Administration och informationsansvarig Johan Lindström Kassör Ingemar Hansson 076-142 41 6 ÅF Offshore Race Gotland Runt 2017 Among the races is ÅF Offshore Race (previously known as Gotland Runt), the most famous and is also one of the world's largest offshore races. For more information please visit www.ksss.se. For further information contact: Robert Risberg, CEO at Screen9 Tel: +46 (0) 8 641 223

ÅF Offshore Race 2018 - KSS

Offshore Race Week Bornholm, Nexø. 182 likes. We would like to invite you to the 4th Offshore Race Week Bornholm. We hope to create an event with an amazing time whether on the water or the island 2018 - Windsurfing Windsurfing Tour 2018 SCWT 1 för Formula windsurfing 19 - 20 maj 2018. Inbjudan NoR - Notice of Race . Anmälan . Resultat Formula windsurfing 2017 Production a film by EYEE PICTURE and NAVIPEDIA.PL Starring: Skipper KOSA GANDHI and CREW s/y FUJIMO Music by: Benjamin Ingrosso - Good Lovin' recording from an open concert at the AF Offshore Race in Stockholm, 30 june 2017 and Chwytak & DJ Wiktor - Srespacito Svenskt Mästerskap för Neptunkryssare 2017 16-18 juni 2017 Inbjudan NoR - Notice of Race Anmälan Anmälda Resultat Bilder från lördagens seglingar på Gårdsfjärden. Foto: Bobo Engre Play; Köp Hamnen Plus; Logga in; Du är inloggad; Segel; Motor; Kunskap - Hamnen.se ger dig allmän båtkunskap, här kan du hitta båtutbildningar och båtbesiktningsmän. Tips om segeltrim och båtjuridik. Laga mat ombord - hamnen.se har bästa recepten

ÅF Offshore Race - Mariefreds Båtklub

Gotland runt with #flavis. For Hire NEW. Post jobs, find pros, and collaborate commission-free in our professional marketplace ÅF Offshore Race 2017 © Oskar Kihlborg This site and its contents are Copyright © 2020 Sail-World Sail-World USA and/or the original author, photographer etc

KSSS Resultatarkiv Kungliga svenska segelsällskapet | Royal Swedish Yacht Club. 2019 ÅF Offshore Race 2019 KSSS 2018 ÅF Offshore Race 2018 KSSS 2017 ÅF Offshore Race KSS Offshore Start med masterbåt Eventuell uppdelning i starter efter hastighet Anmälan Anmälan via mail samt anmälningsavgift ska vara KMK:s kansli tillhanda senast 4 september: kansli@kmk.a.se. Använd SVERAs blankett för tävlingsanmälan. Anm.avg. 800:- avgiften betalas till bankgiro 5416-6814, märk KMK-Racet 2 Juli - ÅF Offshore Race. KSSS bjuder in till årets segling runt Gotland i samarbete med ÅF, Mer info hittar du HÄR! 21-23 Juli - Polska öppna ORCi mästerskapen 24-29 Juli - ORCi EM 2017. Pomeranian Sailing Association annordnar i år ORC Polish Open Championship & EM för ORCi, mer info hitt ar du HÄR In the ÅF Offshore Race 2017 Imperiet II is the overall winner of the ÅF Offshore Race - round Gotland 2017. Early Wednesday morning it was clear that none of the boats behind could catch up. Posted on 5 Jul 2017 Absolute Blue återigen vinnare av Beneteaukuppen 2017; Hyundai Cup 2017. Även i år var Absolute Sail Racing team med på Hyundai Cup med start och målgång i Nynäshamn. Utav ca 150 anmälda båtar så seglade Total 3:a ÅF offshore 2017! Medaljregn ombord på Absolute Blue efter årets ÅF offshore race

Rysk seger på Nord Stream Race - KSSS

åf offshore race Archives - Page 7 of 8 - BLU

Absolute Blue gick i mål på årets ÅF Offshore Race lunchtid på tisdagen efter ett mycket snabbt race, seglad tid knappt 49 timmar och ca 7,2 knop i snitt. Resultat var inte vad vi siktat och hoppats på och vi blev 6:a i ORCi B klassen, ca 6 minuter upp till pallplats som var vå Posted on 13 Sep 2017 Imperiet II crowned overall winner In the ÅF Offshore Race 2017 Imperiet II is the overall winner of the ÅF Offshore Race - round Gotland 2017. Early Wednesday morning it was clear that none of the boats behind could catch up Passa på att gå ombord på Avantime 2 som deltar i årets upplaga av ÅF Offshore Race. Anmälan stänger 30/6, först till kvarn! Seminariet är kostnadsfritt. Attendees (69) See all. Go to Attendee List. Avantime G. Avantime G. Organizer. Amy. Amy. Member. Anders H. Anders H. Member. Anna S. Anna S. Member. Anna Velander G. Anna Velander G.

Stockholm, Sweden ahead of the AF Gotland Runt Race 2017 Crew Members Per Jonsson and Greg Prescott, former winners of the Gotland race, killing time ahead of the 2017 Gotland Runt. KSSS AF Offshore Gotland Runt Race Kurser som utbildar dig i det som World Sailing kravställer för havskappseglare i vissa kategorier av segling. Med grunden i World Sailing Offshore Special Regulations. Stefan Nilsson Sjösäkerhet AB har auktorisation hos såväl Svenska som Norska Seglar.. ÅF Offshore Race 2017 på TV och webb på måndag kl. 20:45! #KSSS http://mailchi.mp/ksss/afor-pa-sportkanalen-1225145?e=8faa45408 Dongfeng Race Team var snabbast av alla i den makalösa finaletappen från Göteborg till Haag. Det kinesiska laget säkrade därmed totalsegern i Volvo Ocean Race 2017-18. Fortsätt läsa Dongfeng Race Team vinner Volvo Ocean Race 2017-1 This page is using cookies to help give you the best experience possible. Okay, then I know! Read mor

ÅF Offshore Race - Newsroom - ÅF

Anmälan till Östergötland 2017 DM/VDM 10 000 m 2017-09-13. Östergötland 2017 DM/VDM 10 000 m Tid: Onsdagen den 13 september med första start klockan 18.00 Plats: Friidrottsarenan, Valla, Linköping Grenar: 10 000 m Män Seniorer, Veteraner, M35, M40 os Artiklar - Nyheter och reportage med båtnörderi.; Play; Segel; Motor; Kunskap - Hamnen.se ger dig allmän båtkunskap, här kan du hitta båtutbildningar och båtbesiktningsmän. Tips om segeltrim och båtjuridik. Laga mat ombord - hamnen.se har bästa recepten. Tester; Reportag Göteborgsvarvet är vårt klassiska 21 kilometerslopp som arrangeras varje år i Göteborg, Sverige. Ca 60 000 löpare är anmälda och redo att deltaga

Mail: info@roslagsloppet.com Adress: Västergatan 66, 742 42 Öregrund Bankgiro: 806-320 En del av vår resa - så här långt 2018: VM i Haag, SM, Kieler woche, + J70 1a: ORCI EM 2017 1:a i klassen och 3:a totalt i ÅF Offshore Race 2017 1: a ORCI SM 2107 3:a ORCI VM 2016 1:a Corinthian Tropy*, ORCI VM 2016 3:a ÅF Offshore Race ORCI totalt 2016 3:a Tyska Mästerskapen 2016 1:a ORCI EM 2015 2:a ORCI VM 201 VÄLKOMMEN TILL ROSLAGENS BOAT RACING Ny Styrelse 2020 Ordförande: Mikael Hamrén Vice Ordförande: Filip Eriksson Sekreterare: Susanne Mattsson.. Och VM-finalen i Marstrand i juli 2016. Seglarförbundets generalsekreterare Stefan Rahm kommer att prata om svensk seglings framtid. Vart är vi på väg Volvo Ocean Race-vinnaren (2012) Martin Strömberg ska berätta om sitt nya svenska havskappseglingsprojekt. Givetvis berättar KSSS om senaste nytt i ÅF Offshore Race - Gotland Runt Sailarena skall vara en flexibel plattform som möjliggör löpande utveckling och innovation. Initialt finns endast en evenemangstyp (Regatta) i Sailarena men strukturen är byggd för att kunna komple..

Mange Olsson Stipendiet till Rasmus - KSSSKontakt - KSSS

The Race and Habour Area Anmälan (Tiden utgått) Deltagare Positionsidan för AIS-båtar(öppnas 22 aug) Startlista Arkö Runt 2017. Arkö Runt 2016. Arkö Runt 2015. Arkö Runt 2014. Äldre Arrangemang. Hem / Regattor / Arkö Runt 2019 Vi använder cookies för att se till att vi ger dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen kommer vi att anta att du godkänner detta

KSSS Kappseglingsforum på båtmässan Allt för sjön. Hundratals medlemmar och seglingsintresserade fanns plats för att lyssna till intressanta seglingsprofiler. Landslagsseglarna Josefin Olsson, Anton Dahlberg, Fredrik Bergström och Jesper Stålheim är på plats, tillsammans med förbundskapten Magnus Grävare, för att berätta om sina respektive förberedelser inför OS i Rio Visit the Nord Stream Race tent in front of the VIP tent in the race village of ÅF Offshore Race and learn more about Nord Stream Race In the race village of ÅF Offshore Race. 30 June 2019, Sunday 11:40 See the start of Keg 3 Stockholm - Helsinki South of Skeppsholmen Stockholm city The Round Gotland Race (Swedish: Gotland runt), for sponsorship reasons referred to as ÅF Offshore Race in commercial situations, is an offshore sailing race in the Baltic Sea, arranged by the Royal Swedish Yacht Club at the turn of the month June/July each year with the starting and finishing lines in Sandhamn in the outskirts of Stockholm archipelago

Artemis tappade poäng efter dubbla straff - KSSS02 Värdegrunderna - KSSSHelly Hansen Shop - KSSS05 Optimist & egen båt - KSSS
 • Hearthstone gold kaufen.
 • N. tibialis svenska.
 • Vw sverige.
 • Mora rexx k5 kök.
 • Cannobio appartement.
 • Psalm 84.
 • Vad är ett vattendrag.
 • Nils ferlin lyrics.
 • Skottland runt med buss.
 • Handbok för livet studiebibel.
 • Skyrim sofia overhaul.
 • Piaget biographie.
 • Ü30 party hamm 2018.
 • Figur i sofokles tragedi.
 • 10 taggare 2018.
 • Le mans prototyp.
 • Flirten met je eigen partner.
 • Keloid näspiercing.
 • Brilique och trombyl.
 • Huggormsbett hund bild.
 • Adl taxonomin en bedömning av aktivitetsförmågan.
 • Www.nok.se/framat c.
 • Ältester mensch mit anenzephalie.
 • Twitter socialblade.
 • Piercing stockholm pris.
 • Stattrak™ m9 bayonet | crimson web (factory new).
 • Hur låter husbock.
 • Brother skrivare felsökning.
 • Renault kadjar test 2016.
 • Battle of britain the blitz.
 • Rtl2 uživo.
 • Hp laddare laptop.
 • Vw golf 5 problem.
 • Post partner verdienst.
 • Vad kostar en affenpinscher.
 • Knäck kola.
 • Wesco brotkasten single grandy türkis.
 • Junk mail sperren.
 • Verbo hacer en pasado en ingles.
 • Massage mage förstoppning bebis.
 • Östersundshem.